• Na potrzeby mojej budowy (skończonej w 2012 r.) stworzyłem w excelu narzędzie do planowania przebiegu budowy oraz kosztów. Pozwoliło mi to na bieżąco sprawdzać co się będzie działo w kolejnych dniach i tygodniach, żeby o niczym istotnym nie zapomnieć. No i oczywiście zaplanowałem sobie w tym narzędziu koszty, których potem w trakcie budowy pilnowałem.  Nie miałeś/aś wątpliwości co do wielkości domku?? Ja się zastanawiam między m70 zapach wiosny o powierzchni użytkowej 97 m2, a oceanią z dobrych domów o powierzchni 114,5m2 z dwustanowiskowym garażem. Oceania to moje marzenie, ale obawiam się, że może być nierealne do wykonania.Az taki mały on nie jest. 150m2 pow całkowitej. Nie miałem wątpliwości, wcześniej myśleliśmy o mniejszym usługi wuko Warszawa   bez garażu ale jednak padł wybór na ten projekt. (ogólnie było kilka projektów branych pod uwagę, parterowe również). Każdy liczy koszty, ja również a że nie chcę na całe życie wiązać się z bankiem to ten projekt jest najrozsądniejszy dla nas a poza tym się nam podoba. Kwestia gustu, każdy lubi co innego.Planujemy ruszyć z budową na wiosne, obecnie dopinamy projekt z architektem - dom z prostym dachem dwuspadowym, poddasze użytkowe, około 150m2, zadaszony duzy taras od południa.Przeboje z poprzednim architektem, przeprowadzka i parę spraw osobistych uniemożliwiły rozpoczęcie budowy w tym roku.Więc i pora na minie , lipiec tego roku zakup upatrzonej w zeszłym roku działki , woda już jest , prąd prawie bo jest skrzynka a nie ma licznika. Swoją drogą to dziwne co do wody to nie ma problemu projekt , wykonanie , odbiór i leci a prąd to nie bo aby dać licznik i był prąd to żądają pozwolenia lub zgłoszenie dalej działka ogrodzona oczywiście siatką leśną i blaszak stoi .Teraz działa geodeta , mam na dzieję że w tym miesiącu mapkę zrobi a geolog już był badania mamy.

  Co do projektu to domek mały prosty dla dwóch osób 40+ zanosi się na dom w Kostrzewach z Archonu oczywiście z pewnymi zmianami . Jeszcze trzeba będzie powalczyć o zgodę na wycinkę drzew bo rosną w granicy od drogi  Ogrzewanie będzie na prąd (podłogówka parter + piętro), kuchnia tez tylko na prąd, nie chcemy żadnego gazu. Zostawiamy kominek (marzenie mojej Żony), strop Teriva, rekuperator chcę zamontować we własnym zakresie (chyba dam radę) oraz parę innych prac (m.in podłogówkę).Będa małe zmiany, adaptację zrobi znajomy, więc mamy nadzieję, że bez problemów. 

  Geodeta już działa w kwestii mapy. 

  Mamy bardzo optymistyczny plan - ekipa umówiona, zaczynamy na wiosnę...chociaż działka wymaga jeszcze obróbki - rosną na niej stare drzewa owocowe, z których większośc trzeba wyciąć i wykarczować.

  na razie wciąz się wahamy w sprawie ogrzewania - na pewno będzie kominek z nawiewem, a do tego...no właśnie...gaz czy elektryczne???

  Czy ogrzewanie elektryczne rzeczywiście jest dużo droższe od gazowego?

  Mamy nadzieję, że 350 tys. starczy na wybudowanie oraz wykończenie parteru, piętro będziemy robić jak środki pozwolą (mam marzenie kredyt spłacić w 10 lat, chociaż jest przewidziany na 20).

  W tym momencie dogrywamy ostateczną koncepcję, badania gruntu zrobione i czekamy na ich wyniki. Projekt indywidualny z wykonawczym będzie gotowy najprawdopodobniej do końca stycznia

   


  votre commentaire
 • notariusz + podatek itp-2200zł,

  projekt typówka-2500zł,

  adaptacja z przyłączami wod-kan, elektrycznym, zagospodarowaniem terenu i dowolną ilością zmian mało istotnych- 3200,

  mapa do celów projektowych-800,

  badanie geotechniczne gruntu- 800,

  warunki przyłącza wod-kan- 47zł,

  przyłącz elektryczny- 1010zł,

  pośrednik nieruchomości 5000

  pcc od zakupu działki 5000

  Podobny obraz

  notariusz 1900

  projekt 2800

  adaptaja i PNB 3500

  zmiany w projekcie 2000

  geologia 900

  projekt oczszczalni 400

  przyłącz elektryczny tauron 1050

  prowizoryczna skrzynka eleketryczna 750

  mapa do celów projektowych 1200

  utwardzenie drogi dojazdowej 1600

  wypisy i wyrysy z rejestów gruntów itp 100


  votre commentaire
 • Nawiewy: 5 pokoi + 1 ślepa garderoba + duży salon połączony z kuchnią - czyli 8 anemostatów (w salonie dałem 2)garderobę (2/07): salon - 2, sypialnia - 2, pozostałe 4 pokoje - 4 i garderoba - 1. Czyli potrzebuję skrzynkę nawiewną z większą ilością króćców (następna to chyba 10), a żeby bilans się zgadzał i nie kombinować już z wywiewami zdławię nawiew na anemostacie w garderobie i np. pokoju na parterze. Czy tak będzie dobrze ? Czy oprócz estetyki, będzie jakaś różnica jeśli wezmę wszystkie puszki i anemostaty na 125, bo widzę, że takie są akurat na stanie, a setki są na zamówienie?

  Wywiewy: 2 łazienki (na dole prysznic, na górze wanna) + kuchnia - dałem 5 anemostatów (2 w kuchni i dodatkowy na korytarzu)

  Nawiew - skrzynka 160mm/ 8 x 75mm do salonu dwa anemostaty do Pana sypialni - 1 z dwoma wejściami - czyli 6 skrzynek 75mm/anemostat 100mm i jedna 2 x 75 mm / anemostat 125mm

  Wywiew - skrzynka 160mm/8 x 75mm łazienki skrzynki 3 x 75mm / anemostat 125mm i kuchnia 2 x 75 mm / anemostat 125mm

  kanały główne izolowane 160mm 20 mb

  kanały PE higieniczne - 3 x50 mb

  Razem z najcichszą i najlepszą centralą 9700zł (brutto 23%)

  Z najtańszą czyszczenie kanalizacji Ursynów przyzwoitą centralą 7400

  Na korytarzu do anemostatu idą 2 kanały, więc jeśli nie miałoby tam być anemostatu, to np. w jednej łazience i kuchni musiałyby być 4 kanały. Czy tak będzie lepiej, niż anemostat na korytarzu ?


  votre commentaire
 • Właśnie z tego powodu nie daje się w korytarzu, bo są połączone do jednej skrzynki i gdy drzwi w łazience będą zamknięte, powietrze z pokoju poleci do skrzynki z korytarza a nie z łazienki.wywiew na klatce schodowej jest potrzebny, tam "zbiera się " ciepłe powietrze itd. 

  Jeśli zrezygnowałabym z anemostatu na klatce schodowej to cała wentylacja piętra odbywałaby się przez podcięcie pod drzwiami łazienki? Nie robi się wywiewów w ciągach komunikacyjnych. Powietrze ma wychodzić prze kuchnie i łazienkę,Właśnie to nie jest łazienka, tylko toaleta. Tam nie ma prysznica, nie powinno być dużej wilgotności, jedynie "zapachy" do usunięcia. 

  Pomijając sprawę klatki schodowej, PT będzie z piecem gazowym z zamkniętą kom. spalania. Nie wiem czy dawać tam cokolwiek czy łączyć z wentyl. mechaniczną? Anemostat w korytarzu, osłabi znacznie wywiew w łazience. Nie nie będzie gwizdać. Panowie jeszcze nigdy wentylacji nie robili.1. Jeśli korytarz nie jest zamknięty szczelnymi drzwiami, to przeniósłbym wywiew ze schodów do górnej łazienki. Nie przez brednie p. Brzęczkowskiego o magicznym odcinaniu wywiewów , tyle że lepiwej mieć dobry wywiew w wielosobowej łazience, schody i tak się przewentylują doskonale z racji innej ilości wyw i naw pomiędzy piętrami.Na jednym pewnie też będzie OK, ale po co Ci trzeci kanał w kuchni? W łazience masz wilgoć do usunięcia. Ludzie mają po trzy takie kanały na jedne drzwi łazienkowe i im nie gwizda raczej.

  2. Pomieszcznie PT na parterze, ma wentylacje grawitacyjną/ ma nie być wentylowane,tak? Jeśli nie, to wywiew z wejścia dałbym do niego.

  3. Ósmy wywiew dałbym do łazienki na dole.

  Jeżeli będzie okap w kuchni, to nie ma sensu trzeci kanał, jak nie będzie, to może być.

  Wiem, że dom rozpatrujemy jako całość. Jednocześnie próbuję wyobrazić sobie ruch powietrza w moim domu. " wentylacji na PE 75/63. Rekuperator i 2 skrzynki rozdzielcze na poddaszu. Dom ok. 140m2, kubatura ok. 365m3, 5 osób. Nawiewy na parterze w salonie i biurze, na piętrze w 4 sypialniach i garderobie (pok. 2/07).

  Nie za bardzo miałem gdzie dać wywiewy, żeby bilans się zgadzał, więc poszedł anemostat do korytarza na górę. Mam jeszcze wentylacja do biura  opcję, żeby zamiast do korytarza na górze dać jeden kanał do przedsionka na parterze (buty, kurtki itp.), a drugi to już nie wiem gdzie - dołożyć czwarty do kuchni ? W kuchni też ma być okap, ale jeśli byłyby 4 kanały wywiewne, to myślicie, że można by z okapu zrezygnować ?

  Co do maleńkiego WC, który ma najkrótszą długość kanału mierząc od centrali, jest tam potrzebny drugi kanał? Moim zdaniem już lepiej dołożyć trzeci kanał do kuchni. Ale ja ekspertem nie jestem, boję się dać dwóch kanałów do WC, nie będzie gwizdało tym podcięciem w drzwiach?


  votre commentaire
 • Czy przedsiębiorca we własnej firmie ma prawo do bezpłatnego korzystania ze sracza?Używanie samochodu firmowego w życiu codziennym to jest marginalna sprawa.No może wyjazd na wczasy czy weekend.Mam pytanie ,który normalnie pracujący przedsiębiorca zajmuje się takimi pierdołami?Niema czasu.No,może jakiś.No, ale minister finansów ma czas i się nawet w tej materii wypowiada.Gratuluję rządowi skupienia się na istotnych sprawach dla państwa.Takie głupoty to może Kaczyński wygadywać bo ma czas a nie członkowie rządu. Kapitalizm, poprzez rynek, kontroluje zarówno przedsiębiorstwa jak też i jednostki, zmuszając je do przestrzegania praw rządzących rynkiem, a które powodują, że mniej niż 10% ludności świata posiada kontrolę nad ponad 90% jego zasobów.


  votre commentaire  Suivre le flux RSS des articles
  Suivre le flux RSS des commentaires